Tue Mar 19
10:30 AM
Springfield
vs. Ramapo
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #6
Tue Mar 19
12:00 PM
Williams
vs. Babson
@ Fort Myers, Florida
Tue Mar 19
3:30 PM
Gordon
at WPI
Tue Mar 19
3:30 PM
Rivier
at Clark
Tue Mar 19
3:30 PM
Coast Guard
at Mitchell
Tue Mar 19
3:30 PM
Suffolk
at MIT
Tue Mar 19
8:00 PM
Emerson
vs. Lasell
@ Malden Catholic Note New Location and Time
Wed Mar 20
10:30 AM
Nichols
vs. Springfield
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #7
Wed Mar 20
3:30 PM
Westfield St.
at Coast Guard
Wed Mar 20
3:30 PM
Keene St.
at Clark
Rescheduled from February 24
No Event
No Event
View Full Schedule

2019 NEWMAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 23 Elms   Clark   Postponed
  Rescheduled to 3/24
Thu. 28 Framingham St. 7 Emerson 5 Final - 8 innings
 
March
Fri. 1 Nichols 4 Wheaton 7 Final
  Moved from 3/3 @ Northborough, Mass.
  Babson 1 Trinity (Tex.) 6 Final
Sat. 2 Clark 10 Grove City 1 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Grove City 9 Clark 6 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Babson 6 Trinity (Tex.) 5 Final
Sun. 3 Clark 1 Neumann 2 Final - 10 innings
  @ Auburndal, Fla.
  Penn State-Fayette 5 WPI 10 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  Babson 4 Trinity (Tex.) 9 Final
  WPI 7 Penn State-Fayette 0 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  Emerson 3 Muhlenberg 4 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Muhlenberg 15 Emerson 0 Final
  @ Auburndale, Fla.
Mon. 4 Emerson 15 Penn St.-New Kens. 4 Final - 7 innings
  Lake Myrtle Field #6 @ Lake Myrtle, Fl.
  Waynesburg 1 WPI 4 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  Penn St.-New Kens. 7 Emerson 5
Bottom of 7th
  Lake Myrtle Field #6 @ Kissimmee, Fla.
  WPI 1 Waynesburg 3 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
Tue. 5 Fontbonne 6 Emerson 0 Final
  @ Auburndale, Fla. @ Auburndale, Fla.
Wed. 6 Emerson 0 St. Vincent 14 Final - 7 innings
  @ Osecola, Fla. @ Kissimmee, FL
  Wentworth 9 WPI 10 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla.
  WPI 6 Wentworth 5 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Penn St.-Altoona 8 Clark 7 Final
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla.
Thu. 7 Emerson 4 Waynesburg 0 Final
  @ Winter Haven, FL
  Waynesburg 15 Emerson 6 Final
  Lake Myrtle Field #5 @ @ Kissimmee, Fla.
Fri. 8 Mitchell 1 Clark 5 Final
  Martin Luther 0 WPI 10 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, MA
  WPI 7 Martin Luther 2 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  Emerson 0 Grove City 0 12:30 PM
  @ Osecola, Fla. @ Kissimmee, Fla.
  Clark 7 Suffolk 5 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Nichols   MIT   Postponed
  @ (Trinity College - Hartford, Conn.)
  Webster 2 Wheaton 5 Final
  @ Winter Haven, Fla.
Sat. 9 Merchant Marine 4 Coast Guard 2 Final
  Penn St.-Abington 1 Clark 6 Final
  @ Kissimmee, Fla.
  Husson 0 WPI 8 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  Nichols 7 MIT 8 Final - 10 innings
  @ Hartford, Conn.
  Coast Guard 9 Merchant Marine 8 Final - 8 innings
  @ Ft. Myers, Fla.
  WPI 22 Husson 0 Final
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  MIT 2 Southern Me. 3 Final
  @ Hartford, Conn.
  Wheaton 10 Wm. Paterson 11 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Springfield 2 Western New Eng. 3 Final
Sun. 10 Mass.-Boston 3 Wheaton 5 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Finlandia 3 Coast Guard 15 Final
  Coast Guard 11 Finlandia 9 Final - 7 innings
  @ Ft. Myers, Fla.
Mon. 11 Wash. & Jeff. 1 Wheaton 9 Final
  @ Auburndale, Fla.
  MIT 7 Trinity (Conn.) 12 Final
Tue. 12 Lakeland 5 Coast Guard 12 Final
  @ Ft. Myers, Fla.
Wed. 13 Lasell 11 Coast Guard 8 Final
  @ Ft. Myers, Fla.
  Wheaton 10 Pitt.-Greensburg 0 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Clark 14 Mass. Maritime 6 Final
Thu. 14 Alfred St. 0 Coast Guard 3 Final
  @ Ft. Myers, Fla.
  Wheaton 3 St. Scholastica 4 Final
  @ Auburndale, FL
  Brandeis 10 WPI 6 Final
  Rivier 9 Emerson 4 Final
  Game Played at Saint John's Prep High School (Danvers, Mass.)
Fri. 15 Babson 7 Ohio Wesleyan 2 Final
  Snowbird Classic | N. Charlotte Reg. Park #9 @ Port Charlotte, FL
  New England Col. 1 WPI 5 Final
  Wheaton 2 Ill. Wesleyan 4 Final
  @ Auburndale, Fla.
Sat. 16 Brandeis 3 Clark 20 Final
  New England Col. 21 WPI 22 Final
  Bates   MIT   Postponed
  Salem St. 2 MIT 3 Final - 8 innings
  @ Danvers, Mass.
  Keystone 4 Wheaton 7 Final
  @ Auburndale, Fla.
  Brandeis 10 Clark 3 Final
  New England Col. 6 WPI 5 Final
  Bates   MIT   Postponed
  Salem St. 1 MIT 5 Final
  @ Danvers, Mass.
  Eastern Conn. St. 1 Babson 7 Final
  @ Port Charlotte, Fla.
  Ripon 1 Wheaton 3 Final - 6 innings
  @ Auburndale, Fla.
Sun. 17 Babson 3 North Central (Ill.) 2 Final
  Snowbird Classic | N. Charlotte Reg. Park #9 @ Port Charlotte, Fla.
  Rutgers-Camden 4 Springfield 5 Final
  Lake Myrtle Park Field #8 @ Auburndale, Fla.
  Saint Joseph's (Me.) 5 Clark 4 Final
  Vassar 9 Babson 12 Final
  Snowbird Classic | N. Charlotte Reg. Park #9 @ Port Charlotte, Fla.
  Saint Joseph's (Me.) 12 Clark 3 Final
  Springfield 5 Rutgers-Camden 6 Final
  Lake Myrtle Park Field #8 @ Auburndale, Fla.
Mon. 18 Keuka 11 Springfield 12 Final
  Lake Myrtle Park Field #8 @ Auburndale, Fla.
  Edgewood 7 Babson 23 Final
  @ Fort Myers, FL
  Springfield 6 Keuka 4 Final
  @ Auburndale, Fla.
  MIT   Salem St.   Cancelled
  Played 3/17 as part of a doubleheader
Tue. 19 Springfield   Ramapo   10:30 AM
  Lake Myrtle Park Field #6 @ Auburndale, Fla.
  Williams   Babson   12:00 PM
  @ Fort Myers, Florida
  Gordon   WPI   3:30 PM
  Rivier   Clark   3:30 PM
  Coast Guard   Mitchell   3:30 PM
  Suffolk   MIT   3:30 PM
  Emerson *   Lasell   8:00 PM
  Note New Location and Time @ Malden Catholic
Wed. 20 Nichols   Springfield   10:30 AM
  Lake Myrtle Park Field #7 @ Auburndale, Fla.
  Westfield St.   Coast Guard   3:30 PM
  Keene St.   Clark   3:30 PM
  Rescheduled from February 24
  Bates   MIT   3:30 PM
Thu. 21 Southern Me.   Springfield   12:30 PM
  Lake Myrtle Park Field #1 @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle #1)
  Becker   Coast Guard   3:30 PM
  Wheaton   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
  Emerson   Mass. Maritime   3:30 PM
Fri. 22 Johnson & Wales (RI)   Coast Guard   3:00 PM
  Springfield   Rowan   3:30 PM
  Lake Myrtle Main Field @ Auburndale, Fla.
  Fitchburg St.   WPI   3:30 PM
Sat. 23 Clark *   Babson   12:00 PM
  Coast Guard *   Wheaton   12:00 PM
  Plymouth St.   WPI   12:00 PM
  New England Col.   Emerson   1:00 PM
  at St. John's Prep @ Danvers, Mass.
  Clark *   Babson   3:00 PM
  Coast Guard *   Wheaton   3:00 PM
  Plymouth St.   WPI   3:00 PM
Sun. 24 Springfield *   Emerson   12:00 PM
  Wheaton   Amherst   1:00 PM
  Elms   Clark   1:00 PM
  MIT   La Verne   2:00 PM
  Springfield *   Emerson   3:00 PM
  MIT   Claremont-M-S   6:00 PM
Mon. 25 Brandeis   Springfield   3:30 PM
  Plymouth St.   Babson   3:30 PM
  Coast Guard   Albertus Magnus   4:00 PM
  MIT   Pomona-Pitzer   6:00 PM
Tue. 26 Springfield *   Wheaton   3:30 PM
  WPI *   Babson   3:30 PM
  Coast Guard *   Emerson   3:30 PM
  MIT   Chapman   10:00 PM
Wed. 27 Worcester St.   WPI   3:30 PM
  Dean   Springfield   3:30 PM
  Framingham St.   Babson   3:30 PM
  MIT   Redlands   6:00 PM
Thu. 28 Elms   Coast Guard   3:30 PM
  Babson   Curry   3:30 PM
  Trinity (Conn.)   Wheaton   3:30 PM
  Clark   Nichols   3:30 PM
  Emerson   Newbury College   3:30 PM
  MIT   Cal Lutheran   4:00 PM
Sat. 30 Emerson *   WPI   12:00 PM
  MIT *   Springfield   12:00 PM
  Babson *   Coast Guard   12:00 PM
  Wheaton *   Clark   12:00 PM
  Wheaton *   Clark   2:00 PM
  Emerson *   WPI   3:00 PM
  MIT *   Springfield   3:00 PM
  Babson *   Coast Guard   3:00 PM
Sun. 31 Castleton   Coast Guard   12:00 PM
  WPI *   MIT   12:00 PM
  Springfield   Westfield St.   12:00 PM
  rescheduled from 3/2
  Eastern Conn. St.   Wheaton   1:00 PM
  Castleton   Coast Guard   3:00 PM
  WPI *   MIT   3:00 PM
 
April
Tue. 2 Wheaton *   Springfield   3:30 PM
  MIT *   Clark   3:30 PM
  Babson *   WPI   3:30 PM
  Emerson *   Coast Guard   3:30 PM
Wed. 3 Babson   Roger Williams   3:30 PM
  WPI   Amherst   3:30 PM
  Springfield   Becker   4:00 PM
Thu. 4 Colby-Sawyer   Springfield   3:30 PM
  MIT   Tufts   3:30 PM
  Wheaton   Salve Regina   3:30 PM
  Clark   Eastern Conn. St.   4:00 PM
Fri. 5 Coast Guard *   Springfield   3:30 PM
  Emerson *   MIT   3:30 PM
  WPI *   Clark   3:30 PM
  Babson *   Wheaton   3:30 PM
Sat. 6 Springfield *   Coast Guard   12:00 PM
  Clark *   WPI   12:00 PM
  MIT *   Emerson   12:00 PM
  Wheaton *   Babson   12:00 PM
  Springfield *   Coast Guard   3:00 PM
  MIT *   Emerson   3:00 PM
  Clark *   WPI   3:00 PM
  Wheaton *   Babson   3:00 PM
Sun. 7 MIT   Endicott   1:00 PM
Mon. 8 Mass.-Dartmouth   Babson   3:30 PM
Tue. 9 Babson *   Springfield   3:30 PM
  Coast Guard *   MIT   3:30 PM
  WPI *   Wheaton   3:30 PM
  Emerson *   Clark   3:30 PM
Wed. 10 Clark *   MIT   3:30 PM
  Wesleyan (Conn.)   Coast Guard   4:00 PM
  Suffolk   Wheaton   4:00 PM
Thu. 11 Keene St.   Springfield   3:30 PM
  Mass.-Boston   Babson   3:30 PM
  Clark   Eastern Conn. St.   4:00 PM
  Moved to April 4th
Fri. 12 Springfield *   Clark   3:30 PM
  WPI *   Coast Guard   3:30 PM
  MIT *   Babson   3:30 PM
  Wheaton *   Emerson   3:30 PM
Sat. 13 Clark *   Springfield   12:00 PM
  Babson *   MIT   12:00 PM
  Coast Guard *   WPI   12:00 PM
  Emerson   Wheaton   12:00 PM
  Clark *   Springfield   2:00 PM
  Coast Guard *   WPI   3:00 PM
  Babson *   MIT   3:00 PM
  Emerson *   Wheaton   3:00 PM
Sun. 14 Salve Regina   Clark   1:00 PM
  Southern Me.   Wheaton   1:00 PM
Mon. 15 Suffolk   Babson   11:00 AM
Tue. 16 Springfield *   Babson   TBA
  MIT *   Coast Guard   3:30 PM
  Wheaton *   WPI   3:30 PM
  Clark *   Emerson   3:30 PM
Wed. 17 Rhode Island Col. *   Springfield   3:30 PM
  MIT   Roger Williams   3:30 PM
  Johnson & Wales (RI)   WPI   3:30 PM
  Worcester St.   Clark   3:30 PM
  Emerson   Gordon   3:30 PM
Thu. 18 Coast Guard   Dean   3:00 PM
  Emerson   Curry   3:30 PM
  Southern Me.   Babson   3:30 PM
Fri. 19 MIT *   Wheaton   3:30 PM
  Springfield *   WPI   3:30 PM
  Babson *   Emerson   3:30 PM
  Clark *   Coast Guard   3:30 PM
Sat. 20 Wheaton *   MIT   12:00 PM
  WPI *   Springfield   12:00 PM
  Emerson *   Babson   12:00 PM
  Coast Guard *   Clark   12:00 PM
  Coast Guard *   Clark   2:00 PM
  Wheaton *   MIT   3:00 PM
  WPI *   Springfield   3:00 PM
  Emerson *   Babson   3:00 PM
Mon. 22 Pine Manor   Coast Guard   3:30 PM
  MIT   Mass.-Boston   7:00 PM
Tue. 23 Fitchburg St.   Clark   3:30 PM
  Endicott   MIT   3:30 PM
  Mitchell   Coast Guard   3:30 PM
  Wheaton   Wesleyan (Conn.)   4:00 PM
  Springfield   Elms   7:30 PM
Wed. 24 Becker   WPI   3:30 PM
  Westfield St.   Springfield   3:30 PM
  rescheduled from 3/2
  MIT   Eastern Conn. St.   6:00 PM
Thu. 25 Springfield   Amherst   3:30 PM
  Keene St.   Babson   3:30 PM
  Rhode Island Col.   Clark   3:30 PM
  Mitchell   Wheaton   4:00 PM
Fri. 26 Johnson & Wales (RI)   Babson   3:00 PM
  Western New Eng.   Wheaton   4:00 PM
Sun. 28 MIT   Southern Me.   12:00 PM
  Clark   Keene St.   1:00 PM
  Wheaton   Westfield St.   1:00 PM
  MIT   Southern Me.   3:00 PM
Mon. 29 Western New Eng.   Babson   3:30 PM
  Amherst   Clark   6:00 PM
Tue. 30 Wheaton   Bridgewater St.   3:30 PM
 
May
Thu. 2 TBA   Coast Guard   TBA
  NEWMAC Tournament (May 2, 4/5)
  TBA   Springfield   TBA
  Babson %   TBA   TBA
  NEWMAC Tournament - First Round   MIT   3:30 PM
  WPI %   NEWMAC Tournament Quarterfinal   3:30 PM
Fri. 3 TBA   Springfield   TBA
  Babson %   TBA   TBA
  WPI %   NEWMAC Tournament Day #1   3:30 PM
Sat. 4 WPI %   NEWMAC Tournament Day #2   TBA
  TBA   Springfield   TBA
  Babson %   TBA   TBA
Sun. 5 TBA   Springfield   TBA
  Babson %   TBA   TBA
  WPI %   NEWMAC Tournament Day #3   11:00 AM
Tue. 7 MIT   Worcester St.   3:30 PM
* Conference
% Post season